Poprzednia strona Poprzednia strona Spis treści Spis treści Następna strona Następna strona


Na czym polega widzenie obuoczne?

W widzeniu obuocznym, gdzie obie osie widzenia ustalone są w jednym punkcie w przestrzeni, pola widzenia dla prawego i lewego oka pokrywają się ze sobą, tworząc obuoczne pole widzenia, które jest wypadkową lub sumą pól widzenia obu oczu.

Obraz obiektu padający na siatkówkę obu oczu nieco się różni (zjawisko paralaksy), co jest spowodowane różnicą w kącie patrzenia obu oczu.

W obuocznym polu widzenia każdy punkt spostrzegany w przestrzeni odpowiada dwóm punktom korespondującym siatkówek obu oczu.

Podstawowym czynnikiem widzenia obuocznego, a zatem orientacji w przestrzeni, oraz zwiększenia obwodowej ostrości dostrzeganych obiektów jest zjawisko jednoczesnego odbierania jednakowych obrazów na symetrycznych miejscach obu siatkówek.

Obuoczne pole widzenia jest większe niż każde z osobna pole jednooczne. Fizjologiczny ubytek pola - plamka ślepa - nie jest dostrzegana w widzeniu obuocznym, ponieważ obraz, który pada na plamkę ślepą jednego oka, jest dostrzegany przez czynną część siatkówki oka drugiego.

Pole widzenia dla obu oczu przedstawiono na poniższym rysunku.

Pole widzenia


Poprzednia strona Poprzednia strona Spis treści Spis treści Następna strona Następna strona