Poprzednia strona | Spis treści | Następna strona |
Za rozróżnianie kolorów odpowiedzialne są fotoreceptory - pręciki i czopki - znajdujące się na zewnętrznej warstwie siatkówki. W siatkówce człowieka znajduje się około 6 milionów czopków i około 120 milionów pręcików.
Pręciki stanowią fotoreceptory odbierające fale świetlne o różnej długości. Pod wpływem fal świetlnych w pręcikach zachodzą przemiany chemiczne, prowadzące do wyzwolenia impulsów nerwowych.
Pręciki odbierają różnice w natężeniu promieni świetlnych padających na różne miejsca siatkówki. Obraz odbierany za pomocą pręcików jest nieostry, ponieważ jeden akson komórki nerwowej biegnący w nerwie wzrokowym przewodzi impulsy nerwowe wywołane pobudzeniem od 10 do 100 pręcików.
Czopki występują w trzech rodzajach:
Każdy z tych trzech rodzajów czopków pochłaniając promienie świetlne w pewnym zakresie jest najbardziej wrażliwy na określoną długość fali świetlnej.
Jednoczesne pobudzenie dwóch rodzajów czopków przez falę świetlną o długości pośredniej dla tych czopków pozwala odbierać barwy pośrednie.
Poszczególne czopki przekazują pobudzenie do mózgu za pomocą jednego włókna nerwowego biegnącego w nerwie wzrokowym. Dzięki temu czopki zapewniają nie tylko odbiór światła o różnej długości fali, lecz również ostrość widzenia.
Największą ostrość widzenia uzyskuje się wtedy, gdy promienie padają na plamkę żółtą siatkówki (macula lutea), w której czopki są najgęściej rozmieszczone (w plamce żółtej nie ma pręcików).
Wrażliwości czopków na poszczególne barwy nie jest jednakowa. Wrażliwość ta jest większa dla barwy czerwonej, natomiast mała dla niebieskiej.
Objaw Purkinjego polega na postrzeganiu barwy czerwonej jako jaśniejszej podczas widzenia przy dobrym oświetleniu, natomiast barwa niebieska sprawia wrażenie jaśniejszej podczas widzenia w słabym świetle. Ma to związek z większą wrażliwością siatkówki podczas widzenia przy dobrym oświetleniu na długofalowe barwy światła, a podczas półmroku na krótkofalowe.
Poprzednia strona | Spis treści | Następna strona |