Poprzednia strona | Spis treści | Następna strona |
Wielu chorobom oczu nie jesteśmy w stanie zapobiec. Możemy natomiast wpływać na środowisko w którym pracujemy i stale przebywamy. Jest to więc higieniczny tryb życia oraz higiena pracy wzrokowej. Wiadomy jest niekorzystny wpływ palenia papierosów i alkoholu na stan naczyń krwionośnych w całym organizmie, więc także w obrębie siatkówki i naczyniówki. Zwężenie naczyń siatkówki może prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, czy krzywienia się lub zmian w wielkości widzianych obrazów.
Higiena życia to również warunki pracy. Należy unikać długiego przebywania w obszarach promieniowania przede wszystkim jonizującego, czy rentgenowskiego oraz przewlekłej ekspozycji na środki toksyczne. Ważne jest też zapewnienie prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy, okresowe nawet kilkuminutowe przerwy w pracy i ćwiczenia akomodacji oka. Najprostszym ćwiczeniem jest kilkakrotnie powtórzone przenoszenie spojrzenia z punktu znajdującego się w dali na punkt położony blisko nas. Osoby pracujące w sposób przewlekły przy monitorach powinny pamiętać w sposób szczególny o okresowych odpoczynkach, częstszym mruganiu, ćwiczeniach oka i odpowiedniej korekcji okularowej do pracy przy komputerze, tj. z odległości 60 cm.
W związku z tym, że wiele chorób oczu w początkowych stadiach może przebiegać bezobjawowo lub objawy choroby są na tyle niespecyficzne, że nie niepokoją wcześnie pacjenta wskazana jest częstsza kontrola okulistyczna i badania przesiewowe, szczególnie u osób zaliczanych do grup ryzyka chorób oka.
W przypadku dzieci ważne jest zwrócenie uwagi rodziców na konieczność obserwowania rozwoju psychoruchowego dziecka, ponieważ zaburzenia mogą być efektem nieskorygowanej wady wzroku lub innego poważniejszego schorzenia. W każdym przypadku zaobserwowania nieprawidłowości konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Specjalista też jest w stanie ocenić ewentualne zagrożenia genetyczne, np. jaskra wrodzona, jaskra młodzieńczą.
Ze względu na fakt, że niektóre choroby oczu prowadzą w końcowym stadium do całkowitej ślepoty ideałem byłoby jak najwcześniejsze ich zdiagnozowanie i stałe monitorowanie postępu choroby. Umożliwi to w odpowiednim czasie szybkie wdrożenie skutecznego leczenia i zapobiegnie progresji zmian.
Jedną z najczęstszych chorób oczu prowadzącą do nieodwracalnej utraty widzenia jest jaskra. Częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego przyjmuje się, że każdy pacjent po 40 roku zgłaszający się do okulisty powinien mieć przeprowadzone pełne badanie okulistyczne, niezależnie od powodu wizyty. W skład podstawowego badania okulistycznego wchodzi: badanie ostrości wzroku do dali i bliży w odpowiedniej korekcji okularowej, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie w lampie szczelinowej i badanie dna oka.
Według danych europejskich, każdy pacjent po 40 roku życia oraz każdy ubiegający się o prawo jazdy musi mieć wykonane przesiewowe badanie pola widzenia. Pozwala to wcześnie wychwycić zmiany i ewentualnie rozpoznać chorobę i wdrożyć leczenie.
Jedną z najczęściej spotykanych w społeczeństwie chorób jest cukrzyca. Jest ona uznana za chorobę cywilizacyjną, na którą zapada coraz więcej osób. Powikłania długo trwającej cukrzycy dotyczą też oka, obok innych narządów wewnętrznych( serce, nerki, nerwy obwodowe). Również w przypadku cukrzycy konieczne jest wczesne i systematyczne kontrolowanie pacjenta. Ideałem jest aby każdy pacjent z cukrzycą miał przeprowadzone badanie dna oka 1 x na rok od momentu rozpoznania choroby, nawet gdy nie ma żadnych zmian w oku. Stałe monitorowanie postępu choroby umożliwia wczesne wdrożenie leczenia laserowego i zmniejsza ryzyko groźnych trwałych uszkodzeń nerwu wzrokowego i siatkówki.
Osoby chore na cukrzycę, a także pacjenci przewlekle leczeni niektórym lekami, np. kortykosterydami, złotem, chlorochiną należą do grup ryzyka wcześniejszego rozwoju zaćmy. Dlatego również oni powinni znajdować się pod stałą opieką specjalistyczną.
Poprzednia strona | Spis treści | Następna strona |