SPS-S

STYMULACJA PERCEPCJI SENSORYCZNEJ METODĄ SKARŻYŃSKIEGO



          Miniaturowy Stymulator percepcji sensorycznej, umożliwi prowadzenie ćwiczeń zgodnie z założeniami nowej metody SPS-S (Stymulacja Percepcji Sensorycznej metodą prof. dr hab. med. Henryka Skarżyńskiego) .
Metoda ta wywodzi się z zakrojonych na szeroką skalę badań przesiewowych, które od lat prowadzone są przez zespół Prof. Henryka Skarżyńskiego w szkołach oraz z ogromnego doświadczenia prowadzonego przez niego zespołu na polu diagnostyki, terapii i rehabilitacji schorzeń i wad rozwojowych słuchu i mowy.

          Istotnym założeniem metody SPS-S będzie możliwość stosowania treningu słuchowego w warunkach życia codziennego, a więc  także poza gabinetami placówek terapeutycznych. Mobilne urządzenie – stymulator słuchu będzie oparte na najnowszej technologii mikroelektronicznej. Stymulator będzie oferował możliwość wykorzystywania wielu programów terapii, które będą przebiegać z zastosowaniem algorytmów cyfrowego przetwarzania dźwięku. Algorytmy te można podzielić na klasyczne, nawiązujące w swojej zasadzie działania do koncepcji tzw. „Elektronicznego ucha” i na w pełni oryginalne algorytmy, które będą przekształcać dźwięki w taki sposób, aby ich odsłuchiwanie powodowało poprawę w zakresie lateralizacji słuchowej. Wspomniane „Elektroniczne ucho” służy przede wszystkim poprawie motoryki mikromięśni ucha środkowego, podczas gdy algorytmy związane z poprawą lateralizacji, mogą być wykorzystywane do niwelowania licznych niekorzystnych objawów nieprawidłowej lateralizacji. Jak dowodzą badania naukowe, choć diagnozowane nieprawidłowości w tym zakresie dotyczą najczęściej lateralizacji słuchowej, to  mogą one mieć również związek z jąkaniem się, z nie w pełni efektywnym widzeniem, a nawet z dysleksją. Również terapia, której istotą jest oddziaływanie na zmysł słuchu, przynosi także często pozytywne skutki związane z poprawą lateralizacji wzrokowej (tzw. syndrom leniwego oka) i orientacji czuciowej.

          Stymulator będzie współpracował z wbudowanym miniaturowym odtwarzaczem plików dźwiękowych oraz z parą słuchawek i przetworników kostnych. Odsłuchiwanie materiału za pomocą zestawu umożliwi młodzieży i osobom dorosłym o pogorszonej czułości słuchu, osiągnięcie komfortowego słyszenia.

          Rozwiązanie w pełni zastąpi terapię według metod Tomatisa, uzupełniając ją o szereg nowocześniejszych metod treningu słuchowego. Trening powinien przebiegać pod kontrolą przeszkolonego terapeuty. Dodatkowy program komputerowy umożliwi przekształcanie niemal każdego rodzaju muzyki w użyteczny materiał do treningu słuchowego. Do treningu słuchowego może być także używany odpowiednio przekształcany sygnał mowy z dołączanego mikrofonu.

Urządzenie przeznaczone będzie do stymulowania percepcji sensorycznej:





© Instytut Narządów Zmysłów
ul. Mokra 1, Kajetany k. Warszawy
05-830 Nadarzyn