Cyfrowy Korektor Mowy

Jednym z urządzeń wykorzystujących między innymi metodę transpozycji częstotliwości mowy jest cyfrowy korektor mowy nazwany też w skrócie DSA (ang. Digital Speech Aid). Urządzenie to oparte jest na cyfrowym procesorze sygnałowym DSP i umożliwia przetestowanie wielu algorytmów służących do korekcji jąkania. Zastosowanie procesora DSP stwarza możliwość przetwarzania dźwięku mowy w czasie rzeczywistym, co pozwala na zaimplementowanie w tym niewielkim urządzeniu bardziej skomplikowanych metod korekcji. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz możliwości zasilania z niezależnych akumulatorów, DSA pozwala na sprawdzenie skuteczności stosowanych metod w warunkach naturalnych, poza laboratorium. Korektor wyposażony jest w mikrofon odbierający sygnał mowy oraz słuchawki wkładane do uszu. Posiada możliwość płynnej regulacji natężenia dźwięku, co pozwala na dostosowanie sygnału słyszanego w słuchawkach do indywidualnych potrzeb. W celu wybrania konkretnego algorytmu wystarczy jedynie ustawić w odpowiedniej pozycji przełączniki znajdujące się w urządzeniu. Korektor pozwala na wybranie następujących opóźnień w przypadku metody opartej na efekcie echo: między 30 i 320ms, oraz na ustawienie stopnia obniżenia częstotliwości od 0 do 4/5 oktawy w dół skali częstotliwości. Badania przeprowadzone z wykorzystaniem DSA wykazały, że metoda transpozycji częstotliwości sygnału mowy jest skuteczniejsza od metody stosującej opóźnienie.

Cyfrowy Korektor Mowy


W celu porównania skuteczności działania metod opartych na opóźnieniu sygnału i transpozycji sygnału mowy wykonane zostały nagrania wypowiedzi osób jąkających się. Nagrania prezentują wadliwie artykułowane wypowiedzi osób nie korzystających z pomocy DSA oraz wypowiedzi podczas korygowania mowy metodami DAF i FAF.

Bez pomocy korektora

Korekcja metodą DAF

Korekcja metodą FAF

Darek

 

Jola

Ryszard

Mirek


W przypadku korekcji metodą DAF (opóźnienie sygnału) płynność mówienia wyraźnie poprawia się, jednak ulega spowolnieniu tempo mówienia. Zastosowanie metody FAF (transpozycji częstotliwościowej sygnału mowy) sprawia, że wypowiedź jest wyraźnie krótsza od pozostałych. Dodatkowo metoda FAF nie ma niekorzystnego wpływu na tempo mówienia.